A gyakorlat jótékonyan hat alvászavarok, depresszió, neurózis esetén
alvászavar, depresszió, neurózis, pszichoszomatikus, szorongás, félelem, nyugtató, altató, szorongásgátló, antidepresszáns, vegetatív idegrendszer, stressz
Ideges eredetűnek, más szóval neurotikusnak vagy pszichoszomatikusnak nevezünk ideges vagy testi panaszokat, ha azok hátterében a szokványos orvosi vizsgálat nem talál kimutatható, kézzelfogható betegséget. A panaszok skálája ilyenkor igen széles: enyhe fáradékonyság, fejfájás, gyengeség, szédülés, verejtékezés, szorongásos állapotok, elpirulás és különböző szervi, pl. hasi, szívtáji mellkasi fájdalmak jelentkezhetnek. E panaszok hátterében talán örökletes eredetű fokozott félelemre való hajlam, talán túl sok és túl súlyos félelmet kiváltó élmény húzódik meg.
A félelem az akaratunktól függetlenül működő vegetatív idegrendszerre is hat. Ez a hatás okozhat arcpirulást, verejtékezést, vizelési vagy székelési kényszert, esetenként egy-egy szívverés kimaradását (ún. extrasystoliát), de okozhat fokozott gyomornedv-elválasztást, szexuális zavart (pl. a hímvessző-merevedés elmaradását).
A neurotikus vagy pszichoszomatikus zavarokat a beteg életkörülményeinek rendezésével, lelke megnyugtatásával lehet javítani vagy meggyógyítani. Hasznos támogatást nyújthatnak a vegetatív idegrendszert befolyásoló és a nyugtató szerek is.
A nyugtatók szedése során gyakran csökken az éberségi állapot, az idegrendszer reakcióképessége. Ezért gépkocsit vezetni, magasban vagy általában veszélyes munkahelyen dolgozni csak fokozott óvatossággal szabad, alkoholt fogyasztani mindig szigorúan tilos. Attól óvni kell minden embert, hogy az élet valamennyi nehézségét nyugtatószerekkel próbálja kivédeni.
Az alvási képtelenség (alvászavar) igen gyakori probléma. Az álmatlanság nem betegség, hanem tünet, melyet számos tényező okozhat. Az alvászavarok néhány oka: stressz, szorongás, feszültség, fájdalom, légzészavarok, gyógyszerek, depresszió, pajzsmirigy túlműködés.
Az álmatlanság, mely általában stresszhez, vagy valamilyen megtörtént vagy bekövetkező esemény miatti szorongáshoz kötődik, normális, és néhány napon belül magától rendeződik. Az altatók az ilyen típusú álmatlanságban alkalmasak lehetnek. Ha az álmatlanság heteken át folytatódik, vagy az alvási képtelenség az eddigi normális alvási szokások gyökeres változását jelenti,
Számos betegség társul alvászavarral. Bármilyen fájdalmat okozó állapot (pl.: ízületi kopás) megnehezíti az elalvást. A légzési nehézséget okozó betegségek álmatlanságot okozhatnak. Ilynek az asztma, tüdőtágulás, tüdőgyulladás és szívelégtelenség. Vizelettartási nehézséggel küszködők, vagy prosztata megnagyobbodástól szenvedő férfiak gyakran felkelnek éjszaka vizelni, mely megzavarja az alvást. Az idős ember, amikor alvászavarral fordul orvosához, elképzelhető, hogy nem altatót, hanem szívműködést javító szert, köhögéscsillapítót vagy fájdalomcsillapítót kap. Mihelyt a testi panaszok megszűnnek, visszatérhet a régi pihentető alvás.
NYUGODT ALVÁST BIZTOSÍT AZ EGÉSZ ÉJSZAKA ALATT
CITROMFŰ TEA
Adagolás:
• 1 enyhén púpozott teáskanál port (kb. 4g) 100 ml vízben elkeverni. Hideg és forró vízzel egyaránt elkészíthető.
Malátacukor tartalma miatt cukorbetegeknek a fogyasztása nem ajánlott.